Nekilnojamo turto (NT) tendencijas nulemia daug veiksnių. Dažnai tai būna bendrasis miesto planas, dabartinė urbanistikos situacija, kitų šalių patirtys, visuomenės gyvenimo stilius ir prioritetai, vietinės valdžios nutarimai, Europos Komisijos ir kitų institucijų gairės. Pastarosios liečia visas šalis, tad kas numatyta Lietuvos sostinės architektūrai?
Vilniaus savivaldybė dar praeitais metais apibrėžė pagrindines NT tiesas – 10 urbanistikos ir architektūros taisyklių, skirtų gatvių ir pastatų kūrėjams. Jose išskirtos gairės rodo, kad Vilnius prioritetą teikia autentiškumui, daugiafunkciškumui, urbanistiniam kontekstui, natūralioms medžiagoms, kraštovaizdžio ir žaliųjų erdvių išsaugojimui, jų kūrimui bei gyventojų privatumui. Tokius kriterijus atitinkančių pastatų augimo tikėtis ir reikėtų.
„Vilniaus urbanistikos ir architektūros taisyklės, naujas, dar nepatvirtintas bendrasis miesto planas, „Mano Vilnius žalias!“ iniciatyva paišo ryškią viziją, kur link judės Lietuvos sostinė. Kuo toliau, tuo didesnis prioritetas bus teikiamas vilniečių privatumui ir žalio miesto titulo išsaugojimui, žaliąsias zonas kuriant visur, kur tik yra tam galimybės“, – komentuoja nekilnojamo turto vystytojas, „Build Me“ direktorius Martynas Samauskas.
Kasmet matomas vis didėjantis kotedžų su nedideliu privačiu kiemeliu statybų mastas periferinėse zonose, tokiose kaip Kalnėnai, Naujoji Vilnia, Pavilnys. Šią tendenciją padiktavo žmonių poreikiai ir Europos didmiesčių patirtis.