Naujos statybos loftas – miesto nuotykių ieškotojams

Įprasta matyti loftą ten, kur kažkada dirbdavo staklės ir sklisdavo skambančio metalo aidas. O dabar įsivaizduokite – loftas, kuris atsiranda ne apleisto fabriko erdvėje, o naujai iškilusiame pastate. Tarsi lofto dvasia įgauna naują kūną: išsaugotas tas unikalus žavesys, bet įvilktas į šviežiai kvepiančias sienas, laukiančias savo istorijos.

Kas tai – lofto revoliucija ar šiuolaikinis miesto būsto eksperimentas? Šiuolaikiniai lofto tipo butai – idėja, jungianti lofto filosofiją su šiuolaikiško miesto žmogaus poreikiais ir kartu švari erdvė šeimininko vizijai įgyvendinti, pasitelkus laisvę ir kūrybiškumą.

Loftų idėja naujame amplua 

Praėjusio amžiaus viduryje Niujorke gimusi loftų idėja – apleistus pramoninius pastatus paversti meno studijomis ir butais – Lietuvą pasiekė gerokai vėliau. Mūsų šalies loftų istorija peržengus vos du dešimtmečius.

Iš tikrųjų iki šiol mes neturime didelės loftų rinkos. Iš pradžių jos plitimą buvo pristabdę įvairios baimės, kilusios dėl sklandžiusių mitų. Vienas jų – esą tose gamyklinėse patalpose yra užsilikusių nuodingų medžiagų ir ten apsigyvenus galima susirgti. Nors iš tiesų, dauguma loftų yra įkurta administracinėse patalpose su aukštomis lubomis.

Prireikė laiko, kol rinka loftus prisijaukino. Iš pradžių jaunimas, o tada ir dalis brandesnės kartos miestiečių. Kol galiausiai pati lofto filosofija jau perėjo į naujas statybas, į švarias, estetiškas ir puikiai apgalvotas erdves. Šiam „naujam kūnui“ loftas suteikia pačią idėją – laisvę, atvirumą, minimalizmą.

Mažieji loftai – didelė laisvė kompaktiškoje erdvėje

Loftų filosofija pritaikoma ne tik didelėms erdvėms. Šiandien ji atranda savo formą ir mažesniuose naujos statybos loftuose – kompaktiškuose būstuose, kuriuos renkasi vertinantys lofto filosofiją, bet ieškantys racionalesnio varianto.

Žavesys lieka tas pats, o plotas kartu su rūpesčiais sumažėja iki esminių dalykų, maksimaliai išnaudojant išskirtinės erdvės galimybes. Prie šiuolaikinio žmogaus gyvenimo tempo nesiderina daug laiko reikalaujntys buitiniai rūpesčiai, o nedidelę erdvę lengva sutvarkyti. Tai reiškia – daugiau laiko mėgstamai veiklai, daugiau energijos susitikimams su draugais. Savaitgaliai lieka ne namams, o nuotykiams.

Erdvės iliuzija ir prabanga: kaip mažas tampa dideliu

Lofto įrengimas – tai erdvė kūrybiškumui išreikšti. Nedidelei erdvei aukštos lubos suteikia didelės erdvės pojūtį. Antresolėje esančią miegojimo erdvę galima atskirti įvairiais būdais – nuo užuolaidų, pintų ar medinių turėklų iki stiklinių sienelių. Vien dėl patalpų išskirtinumo net nebrangūs interjero sprendimai, atrodo prabrangiai ir stilingai.

Net tokie mažmožiai, kaip vietos augalams ar knygoms, tampa savotiškomis interjero detalėmis, kurias galima lengvai keisti pagal nuotaiką ar sezoną.

Vizualiai padidinti erdvę galima ne vien pasitelkus šviesias spalvas ir veidrodžius. Tamsių ir šviesių tonų deriniai čia irgi atlieka tokią pačią funkciją. Be to, tamsesnės spalvos suteikia prabangos ir taip sugriaunami įsitikinimai, kad mažas reiškia pigus. Anaiptol – paprastos idėjos mažą loftą gali paversti premium klasės būstu.

Sprendimas miestiečiams, kuriems svarbu jausti ritmą

Kokie žmonės renkasi tokio tipo loftus? Tai tie, kurie mėgsta šiuolaikinį miesto gyvenimo tempą, tačiau nori išlaikyti asmeninę erdvę. Tai žmonės, kurie vertina spontaniškumą, judėjimą ir dinamišką ritmą. Dažnai tai savarankiški profesionalai, kurie supranta, kad gyvenimas mieste – tai ne vien darbas, bet ir malonumas. Loftas tampa jų asmenine „štabo“ vieta, kurioje jie gali atsipalaiduoti, planuoti, o prireikus – tiesiog pakeisti planą.

Nesvarbu, ar lofto šeimininkas darboholikas, ar vakarėlių siela, ar miesto tyrinėtojas – namai jam suteikia laisvės jausmą ir galimybę jaustis miesto dalimi. Tai gyvenimo būdas, skirtas aktyviems žmonėms, kurie mėgsta gyventi lengvai, bet stilingai.

Senamiestis pasiekiamas per kelias minutes

Nauji loftai paprastai kuriasi miesto centre arba kitose gyvybingose miesto dalyse, kur viskas pasiekiama pėsčiomis arba transportu per kelias minutes. Tai reiškia, kad vos išlipęs iš lovos arba po darbų gali greitai pasinerti į miesto gyvenimą – eiti į teatrą, naują restoraną, parodą ar tiesiog pasivaikščioti senamiestyje.

Čia patogu tiems, kas nenori gaišti laiko transportui ir būti kuo arčiau šurmulio. Viena vertus, toks gyvenimo būdas sutaupo laiko, kita vertus – skatina džiaugtis įvairiais miesto privalumais. Loftai dažnai vilioja ir tuos, kuriems svarbi ekologija – juk netolimos distancijos reiškia mažiau poreikio automobilio naudojimui ir daugiau galimybių važiuoti dviračiu, jei, žinoma, neužtenka nueiti.

Kuo ypatingas gyvenimas „Stepono sodo“ loftuose?

  • Šalia kuriamas šv. Stepono skveras – nauja, žalia miesto erdvė, kuri leis mėgautis gamta vos už kelių žingsnių.
  • Greta projekto yra restauruota renesansinė šv. Stepono diakono bažnyčia, kuri kuria ypatingą aurą ir pasakoja ypatingą šimtmečius menančią vietovės istoriją.
  • Loftai dažniausia kuriami dideliuose pastatuote, kur butų skaičius siekia šimtus. Tačiau „Stepono sodas“ yra mažaaukštės statybos projektas, o tai reiškia nedidelę bendruomenę, privatumą ir paties projekto jaukumą.
  • Paties projekto architektūriniai sprendimai nuodugniai ir kūrybiškai apgalvoti ir sukurti architektų komandos DO architects. Jų įkvėpimas – ypatingas istorinis vietos kontekstas ir perspektyvi bei sparčiai plėtojama Vilniaus centrinė miesto dalis.

Ieškote madingo būsto miesto centre, kur gyventumėte nevaržomai? Susisiekite su mumis ir papasakosime apie naujos statybos loftus Senamiesčio ir Naujamiesčio sankirtoje besikuriančiame kvartale „Stepono sodas“.