Didelė būstų pasiūla sostinėje: ką pirkti jaunai šeimai?

Nekilnojamojo turto vystymo įmonės „Build me“ pardavimų vadovė Mingailė Kiškytė teigė, kad jaunoms šeimoms perkant pirmąjį nuosavą būstą reikėtų neskubėti ir apgalvoti daug detalių. „Jauna šeima turi įvertinti ne tik savo finansines galimybes, mikrorajoną, bendras erdves, kur galės žaisti vaikai, bet ir paties būsto dydį ir išplanavimą. Žinoma, svarbus ir būsto likvidumas“, – patarė M. Kiškytė.

Šeimos biudžetas ir jo galimybės

Be abejonės, būsto pasirinkimą lemia pirkėjų finansinės galimybės. Jeigu jauna šeima yra numačiusi turto įsigijimo biudžetą iki 90–100 tūkst. eurų., pasiūla vis dar išlieka didelė, kadangi egzistuoja daug skirtingų variacijų pagal kiekvieno poreikius.

Pasak M. Kiškytės, už tokią sumą sostinėje galima įsigyti naujos statybos A arba B klasės butą su visa apdaila daugiaaukščiame pastate, tačiau nutolusiame nuo miesto centro rajone – Pašilaičiuose, Pilaitėje ar Justiniškėse. „Toks būstas su parkingu kainuotų apie 85 tūkst., tačiau papildomai apie 15–20 tūkst. eurų reikėtų išleisti būstui įrengti“, – tikino ekspertė. Už maždaug 90 tūkst. eurų visiškai įrengtą butą galima įsigyti senos (nuo 2000 m.) statybos daugiabutyje, tačiau jis taip pat būtų nutolusiame nuo miesto centro miegamajame rajone.

Ekspertė pastebi, kad optimalus jaunai šeimai plotas neturėtų viršyti 60 kv. metrų ir turėti tris kambarius. Kadangi keturių kambarių kotedžą ar butą galima įsigyti tada, kai atsiranda poreikis didesnei erdvei. Tokiu atveju pirmąjį butą galima parduoti ir nusipirkti didesnį.

Pasirinkus kitą miesto pusę, galima leisti sau daugiau prabangos už tą pačią sumą – kotedžo tipo butą su individualiu kiemeliu, terasa ir uždaromis pramogų zonomis. Tokia galimybė yra naujame kotedžo tipo butų „Cherry Garden“ projekte, statomame arčiau Senamiesčio įsikūrusiame Kalnėnų mikrorajone. Šiame rajone būsto kainos dar nespėjo sukilti, tad pirkėjas gali rasti puikų kainos, kokybės ir vietos santykį. Tokiu atveju pirkėjas gauna ne tik A klasės būstą, bet ir saugią, gamtos kupiną aplinką, privatų kiemą, kuris ypač aktualus jaunai šeimai, norinčiai privatumo.

Be to, reikia nepamiršti įvertinti ir buto išlaikymo kaštų. B klasės butai gali greitai tapti mažiau patrauklūs, todėl rekomenduojama pirkti A klasės būstą, kuris bus geresnis tiek likvidumu, tiek išlaikymo kaštais visą gyvenimo bute laikotarpį. „Cherry Garden“ projekte nėra bendrų laiptinių, todėl pirkėjai nepermoka už nenaudojamo ar nenaudingo ploto įrengimą ir jo išlaikymą – komunalinius mokesčius, šildymą, valymą ir kt. Vertinant skirtumą tarp 60 kv. metrų ir 80 kv. metrų butų, suma siekia iki 30 tūkst. eurų.

Pastatytas ar dar statomas būstas

Pirkėjai dažnai dvejoja, ar pirkti jau pastatytą ir įrengtą būstą, ar dar tik statomą? „Žinoma, norėdami greitai įsikelti, žmonės renkasi būstą jau pastatytuose objektuose. Tačiau tokiu atveju dažniausiai yra sumokama didžiausia kaina, kadangi nekilnojamojo turto vystytojai pakelia kainas, kai būstas yra pastatytas, ir renkamasi iš likusių butų, kurių niekas nepasirinko“, – pasakojo M. Kiškytė.

Pastebima, kad priešingai, perkant būstą dar tik pradėtame statyti projekte, galima rasti gerą objektą už mažesnę kainą. Taip pat pirkėjai turi galimybę stebėti visą statybų procesą ir neskubant viską suplanuoti, apgalvoti buto interjerą. Pastaruoju atveju riziką nesunkiai galima suvaldyti, kadangi paprastai nekilnojamojo turto vystytojai sutinka skaidyti įprastinį 15 proc. avansą dalimis, todėl didesnė jo suma yra sumokama tuomet, kai yra pastatyta daugiau nei 50 proc. objekto.

Renkantis tiek pradėtą statyti, tiek pastatytą projektą, jaunoms šeimos būtina įvertinti ir bendras poilsio, pramogų bei vaikų zonas – ar jų bus pakankamai ir ar jos bus saugios žaisti vaikams. Lyginant mažesnius ir didesnius projektus, svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kiek šeimų naudosis bendromis poilsio zonomis bei įvertinti kaimynų skaičių. Pavyzdžiui, 200-uose kotedžų gali gyventi 600 žmonių, o 30-yje kotedžų – tik 90 žmonių, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį, kiek bendros zonos tenka vienam žmogui.

Kur verta investuoti?

Neretai būsto pirkėjai pagalvoja ir apie tai, ar nekilnojamasis turtas taps gera investicija. Planuojantiems ateitį reikia nepamiršti dar kelių dalykų. „Kad investicija atsipirktų, rekomenduočiau rinktis butą perspektyvioje vietoje – geruose rajonuose, pagrindinėse gražiausiose gatvėse, kur kainų kilimas numatomas didžiausias“, – patarė ekspertė.

Be perspektyvaus Naujamiesčio, jaunos šeimos vis dažniau renkasi anksčiau minėtą Kalnėnų mikrorajoną. Arčiau Senamiesčio nei dauguma sostinės miegamųjų rajonų ir pasiekiamas važiuojant visiems pažįstamomis Maironio bei Subačiaus gatvėmis. Šį amerikietiško stiliaus rajoną nuo centro skiria miškas, jame yra ribojama daugiaaukščių namų statyba, aplinką supa žaluma, solidi kaimynystė ir yra didelė perspektyva kainoms augti.